Jump to content
Izzy

Changelog 19/02/2020

Recommended Posts

9 hours ago, Neatto said:

Sebenernya enaknya mage (cora ataupun bell) ada restrainnya haha, restrain, skill + isis modar gue jamin. Ini gue liat jarang dipake sih sekarang.

Tapi jujur aja, kalau kemarin sih konyol banget colek2 doang terus ngandelin isis haha.

Buat damage staff gak ngerti dah, onyx ft aja setau gue gak sesakit yang lc (dan entah kata user lain bahkab katanya kurang sakit).

GW SETUJU BANGET...

emank kemarin damage isis agak alay, terlalu bahkan...

ranger bellato yang hit gw, tapi mereka yang mati duluan sedangkan gw tetap hidup menertawakan kesengsaraan mereka wkwkw

Setuju untuk di nerf, setuju banget...kasian yang DR+7 dan Onyx+7 gw jadikan bulan2an...

Tapi klo boleh yah, mbok yah disesuaikan dengan updatenya, katanya yg pure summoner akan lebih sakit karena ada buff maxima tapi buktinya gw pake ArnoldFad samain dengan flavalicious, sama ajaaa, ga ada beda, sama2 36k ampe 37k ke archer lume...

Apa jangan-jangan 36k-37k itu damage aslinya pure summoner, jadi yg cross job summoner itu yang damagenya salah, dalam artiannya ketinggian sama kek pure summoner? sehingga harus diturunin lagi??!!! OH NO, gila sih klo ini wkwkk

• Like 1

9 hours ago, Foxis said:

RF dengan HP 20k-30k maksimal damage paling tinggi juga di 8k-12k, kecuali striker bisa 18k. udah cukup fair sebenarnya disini dari semua sistem nya, cuma emang isis kemarin terlalu OP untuk cross grazier. ranger striker 2 kali sabet mutlak mati, WR mode full deff + tamengan sekali swing 18k-20k.

SETUJU...Isis memang harusnya dinerf

Tapi ya coba deh bandingi, sama2 onyx+6, tapi damage pistol ama bow beda bgt...

pistol +6 bisa 1T ke pure job dengan armor CA tok...2T ke yg DR+6

sedangkan Bow onyx+6, mesti 2T pure job CA, 3T ke DR+6

Gw pernah ngakak, ngekill ranger bellato perlu 4T agar dia mati, padahal pure...

Dan spear+6, 1T doang ngebash ke pure job...

klo LC. udah lah ya, pasti 1T, bahkan cross job sekalipun dengan HP 44k DR+6

• Like 1

3 hours ago, kAto said:

AR can be destroyed by 1 DS (DS has 5 mins CD and everyone can use it), 1T by LC too, 3T by Isis (Before the latest patch). That 28k~32k you're pointing out misses 80% of the time, if you don't believe me try it yourself go I'll let you borrow 1 of my AR with full gear. To hit a Bellato Ranger with 496 Dodge you only need Grace Gloves and Aiming Booster, you don't need an Accuracy potion anymore, if you don't believe me you can try it yourself (We were even using an xclass RangerxWarrior in ACC to test this). So what's the point of going dodge type if it was that easy to hit it? Just switch 2 items, boom you melt a ranger, if you are using a pure class with additional accuracy you don't even need aiming booster just change gloves and you can hit. 

Point being Bellato race is nerfed to the ground compared to the two other race that's been getting buffs and fixes for the past few months. And here you are trying to see who has the longer dick by comparing your "specialties".

if you comparing with raizor of course he can destroying MAU with once time DS coz he ST and the RB always covering him, but not at all striker can to be like raizor.

are you sure? why i can't to kill Lelantos with just grace gloves and aiming booster? i still need acuracy potion to kill him, and for the pure class like punisher and templar we still need acuracy potion and gloves grace +7 although we admit we don't need aiming booster.

1 hour ago, Foxis said:

if you comparing with raizor of course he can destroying MAU with once time DS coz he ST and the RB always covering him, but not at all striker can to be like raizor.

are you sure? why i can't to kill Lelantos with just grace gloves and aiming booster? i still need acuracy potion to kill him, and for the pure class like punisher and templar we still need acuracy potion and gloves grace +7 although we admit we don't need aiming booster.

Are you online now? If you like you can do some tests right now with us. Because we've already made a video of it and had it submitted to the admin.

You can even try your +7 Spear and DS my AR you'll 1hit Kill it too, we've already tested it aswell. 

(Here is the link for the test we did https://www.youtube.com/watch?v=UOHBTtjuwR0)

5 hours ago, xShynac said:

muncul lah orang sok bijak " thiis jiis giim nit riil lifi" wkkwwkwkwk

klo main mati terus enjoy gimana biji.

ente bikin rf sendiri aja dah kalo gitu semau ente aja bikin rfnya,.. ane maen 3race kok bro ACC BELLS CORA ketika bells sepi ane maen bells ketika cora sepi ane maen cora ketika acc sepi ane maen acc,, loh ane emang main mati mulu kok equip ane aja masih CA rata +7 ane ngga masalah namanya juga game ya kan toh ane ngegame buat ngisi kekosongan aja sih buat senang2 ngga kaya ente maunya selalu perfect kwkwkwk, kalo mau GG mau perfect modalin duit bro jangan MENGELUH.. sedikit2 mengeluh apa aja dikeluhin kurang ini kurang itu kok begini kok begitu minta ini minta itu astagaaa giliran dah rame petantang petenteng, giliran disama ratain ngeluh staffnya sampah lah bilang damage LC lebih sakit lah damage mau ngga ada apa2nya lah, buset dah MAEN RISING FORCE ITU CUMAN BUTUH KERJAMA SAMA RACE BRO KALO MAU KUAT KUAT BERSAMA BUKAN KUAT SENDIRI-SENDIRI kwkwkwwkwkwkwk

2 hours ago, Rhiza said:

ente bikin rf sendiri aja dah kalo gitu semau ente aja bikin rfnya,.. ane maen 3race kok bro ACC BELLS CORA ketika bells sepi ane maen bells ketika cora sepi ane maen cora ketika acc sepi ane maen acc,, loh ane emang main mati mulu kok equip ane aja masih CA rata +7 ane ngga masalah namanya juga game ya kan toh ane ngegame buat ngisi kekosongan aja sih buat senang2 ngga kaya ente maunya selalu perfect kwkwkwk, kalo mau GG mau perfect modalin duit bro jangan MENGELUH.. sedikit2 mengeluh apa aja dikeluhin kurang ini kurang itu kok begini kok begitu minta ini minta itu astagaaa giliran dah rame petantang petenteng, giliran disama ratain ngeluh staffnya sampah lah bilang damage LC lebih sakit lah damage mau ngga ada apa2nya lah, buset dah MAEN RISING FORCE ITU CUMAN BUTUH KERJAMA SAMA RACE BRO KALO MAU KUAT KUAT BERSAMA BUKAN KUAT SENDIRI-SENDIRI kwkwkwwkwkwkwk

Owkwoek nanti giliran di kill rame, pada ribut "BeRaNI nyA kErOyOKaN"

18 hours ago, xShynac said:

mungkin setting damage pure ranger dengan xJob(Ranger x WR)  di cora ada yg salah?

atau pengaruh damage bow yg di otak atik?

cuma rada risih sih gini, pure ranger di cora jadi sedikit jadi ga ada yg iket".

aku masih jadi pure rangger kok pak huhu

10 hours ago, kAto said:

Are you online now? If you like you can do some tests right now with us. Because we've already made a video of it and had it submitted to the admin.

You can even try your +7 Spear and DS my AR you'll 1hit Kill it too, we've already tested it aswell. 

(Here is the link for the test we did https://www.youtube.com/watch?v=UOHBTtjuwR0)

yes, it was error but now it's fine

i could hit lelantos with 355 accuracy, but now i can't...need accuracy pot...

13 minutes ago, Unicorn said:

yes, it was error but now it's fine

i could hit lelantos with 355 accuracy, but now i can't...need accuracy pot...

Stop lying, my guildmates had just tested this just now and 341 Accuracy on Acc still hits 496 dodge. Provide your own proof instead of trying to prove a point base on just your own words. This stuff can't magically be fix without changing the values through maintenance. 😂

3 hours ago, MasJoko said:

aku masih jadi pure rangger kok pak huhu

ini dibaca ini moonunited yg katanya damagenya kecil. jok ayo tak rekam damage mu,biar ga dibilang hoax nnti

15 minutes ago, bingbing said:

ini dibaca ini moonunited yg katanya damagenya kecil. jok ayo tak rekam damage mu,biar ga dibilang hoax nnti

Sorry gw ralat last reply. Tapi gw mau reply orang tolol.

Gw ga bilang katanya kecil, tapi lo lihat sendiri kan?

Dengan gear onyx+7, dr+7, ele s, kentang, crit itu uda possible reach the highest damage could ever achieve kan?

Kalaupun pake 55% attack + quick skill atau kombinasi apapun, gw tanya sama lo. Pasti lebih kecil dari itu ga?

Kalo lo jawab bisa lebih besar, lo kepikir ga berarti ada yang salah? Gw yakin kaga. Otak lo kaga mampu nyampe ke situ. Ya gimana otaknya cuma mau ngebela racenya tapi ga tau keadaan yang terjadi. Sekarang kebanyakan orang xjob semua kan?

36 minutes ago, kAto said:

Stop lying, my guildmates had just tested this just now and 341 Accuracy on Acc still hits 496 dodge. Provide your own proof instead of trying to prove a point base on just your own words. This stuff can't magically be fix without changing the values through maintenance. 😂

Hell no, if u talking about numbers only, coras advent with gun has 376 (dark ray, s2/s1 set). But u need compose pot to hit bells (with gun) gives total 406 with gun or use aiming (391). The different is only 60/70 points. With bow already started high will give you 396 accu, so dont need accu/aiming.

The weird things is coming from bells.

With only 330/346  accu could hit sleeper coras job with 496 dodge. The diff is 150. Funny, right?

Edited by 796

4 minutes ago, 796 said:

Hell no, if u talking about numbers only, coras advent with gun has 376 (dark ray, s2/s1 set). But u need compose pot to hit bells (with gun) gives total 406 with gun or use aiming (391). The different is only 60/70 points. With bow already started high will give you 396 accu, so dont need accu/aiming.

The weird things is coming from bells.

With only 330/346  accu could hit sleeper coras job with 496 dodge. The diff is 150. Funny, right?

I've already raised this issue as well with Izzy before, that I was hitting "EL' a dodger in Cora with 486 dodge with merely using just Aiming booster and Grace gloves, this class will benefit with the changes if said problem will be fixed.

Though upon you instigating that this is just "coming from bells", we aren't like you guys that only thinks about themselves, when we report something we make sure that we do our due diligence of providing said proof and fair outcome. If you still don't believe me, just refer to the provided video or make your own to contend said tests.

10 minutes ago, kAto said:

I've already raised this issue as well with Izzy before, that I was hitting "EL' a dodger in Cora with 486 dodge with merely using just Aiming booster and Grace gloves, this class will benefit with the changes if said problem will be fixed.

Though upon you instigating that this is just "coming from bells", we aren't like you guys that only thinks about themselves, when we report something we make sure that we do our due diligence of providing said proof and fair outcome. If you still don't believe me, just refer to the provided video or make your own to contend said tests.

The sleeper issue can easily hit is from september 2018 hmm until now?

Lol, what are you talking about? I just referring your answer to Arnold and then u said stop lying, i just answer it referred from your answer.

12 minutes ago, 796 said:

The sleeper issue can easily hit is from september 2018 hmm until now?

Lol, what are you talking about? I just referring your answer to Arnold and then u said stop lying, i just answer it referred from your answer.

So what's your point? You neglected to report this since 2018 and you want to blame it on us? If you had actually cared about this issue before why didn't you made an effort to fight for what's right?

About the Bellato dodge, I said that he was lying as implied to the video proof we have that 341 accuracy is already hitting a 496 dodge Bellato and yet here you are making up these numbers of your own saying that you cannot hit said 496 dodge with 355/376 accuracy, if this is true then make a video proof of this and if the outcome is valid then the value of dodge in the game is more screwed up than we think.

Edited by kAto
Added some values for clarification

1 hour ago, MoonUnited said:

Sorry gw ralat last reply. Tapi gw mau reply orang tolol.

Gw ga bilang katanya kecil, tapi lo lihat sendiri kan?

Dengan gear onyx+7, dr+7, ele s, kentang, crit itu uda possible reach the highest damage could ever achieve kan?

Kalaupun pake 55% attack + quick skill atau kombinasi apapun, gw tanya sama lo. Pasti lebih kecil dari itu ga?

Kalo lo jawab bisa lebih besar, lo kepikir ga berarti ada yang salah? Gw yakin kaga. Otak lo kaga mampu nyampe ke situ. Ya gimana otaknya cuma mau ngebela racenya tapi ga tau keadaan yang terjadi. Sekarang kebanyakan orang xjob semua kan?

ngebela race gw your head ! ada gw ngebandingin damage lu sama damage gw? DONGO !!
LU BACA ITU COMMENT GW, ADA GW NGEBELA RACE MANAPUN HAH NGO?
GW NGASI SARAN BGST , KL EMANG DAMAGE LU GA SESUAI SAMA HARAPAN YA BIKIN VIDEO PERBANDINGAN SAMA RANGER LAIN TOLOL TERUS KIRIM KE GM
RIBET BENER KNTL
MKSD LU GINI GW TAU "GW DAH BAYAR MAHAL BUAT EQUIP GINI,KENAPA DAMAGENYA KECIL YA? APA YG SALAH YA ?" 
YA TANYA LAH SAMA TMEN LU GBLK, KENAPA KAYA GITU , KENAPA DAMAGE RANGER YG GW SEBUTIN BISA LEBIH GEDE DARI VIDEO LU

• Haha 1

the MOST comment in changelog 😁

11 minutes ago, TFE said:

the MOST comment in changelog 😁

So many problems that need to be discussed 😅😅😅

15 hours ago, Unicorn said:

GW SETUJU BANGET...

emank kemarin damage isis agak alay, terlalu bahkan...

ranger bellato yang hit gw, tapi mereka yang mati duluan sedangkan gw tetap hidup menertawakan kesengsaraan mereka wkwkw

Setuju untuk di nerf, setuju banget...kasian yang DR+7 dan Onyx+7 gw jadikan bulan2an...

Tapi klo boleh yah, mbok yah disesuaikan dengan updatenya, katanya yg pure summoner akan lebih sakit karena ada buff maxima tapi buktinya gw pake ArnoldFad samain dengan flavalicious, sama ajaaa, ga ada beda, sama2 36k ampe 37k ke archer lume...

Apa jangan-jangan 36k-37k itu damage aslinya pure summoner, jadi yg cross job summoner itu yang damagenya salah, dalam artiannya ketinggian sama kek pure summoner? sehingga harus diturunin lagi??!!! OH NO, gila sih klo ini wkwkk

Karena pada diskusi masalah Pure Adventurer di sini, boleh dong share bagaimana damage nya ArnoldFad kalau Pure Adventurer..

13 hours ago, kAto said:

sorry i'm already sleep last night so i can't join for test with you. but i still in my statement, pure job like punisher still need accuracy potion to kill ranger with maximum avoid (466 avoid with CA) and cross job ranger x WR although already use accuracy potion is still miss then must use aiming booster to touch that. you can watch this video https://www.youtube.com/watch?v=-MnGh6o961A 

in the video, the first test i try with my friend char ATITOM it was purely punisher the best melee job with high accuracy stat in accretia and that still need accuracy potion to touch bells with maximum avoid (466 avoid with CA) and i admit i don't need aiming booster because that's the advantage of pure job. the second test i try with my own char Giovanov it was cross job ranger x WR and i still need accuracy potion and aiming booster to touch bells with maximum avoid (466 avoid with CA) and that's the disadvantage of cross job. the results in my test is, that's realy fair and i can accepted.

but in your video, i can't see the stat avoid because your friend just tell you how much he have avoid in the chat and not shown with real stat.

for launcher i thing launcher armor have more accuracy stat + add option accuracy from siege kit and in my opinion this is reasonable, other then that if you use siege kit you have more disadvantage because you can't move your char and the advantage is high in accuracy and high damage, so i thing this is still fair.

29 minutes ago, SainLucca said:

So many problems that need to be discussed 😅😅😅

of course, discussions are very important to make this server better, 

dont forget to drink coffe ☕

• Thanks 1

2 hours ago, bingbing said:

aku cupu mas huhu aku player apa ada nya aja.
jangan pada bertengkar, kalo kalian player lama rotasi rf ini dari awal sampek sekarang selalu kaya gini. nanti juga gantian kok disaat kalian paling rame paling sakit damage nya dan dimana kalian paling sepi paling terpuruk. so enjoy the game 😁😁

• Thanks 1

If this discuss have trashtalking will closed it. Thanks

• Like 1
  • Thanks 1

1 hour ago, Foxis said:

sorry i'm already sleep last night so i can't join for test with you. but i still in my statement, pure job like punisher still need accuracy potion to kill ranger with maximum avoid (466 avoid with CA) and cross job ranger x WR although already use accuracy potion is still miss then must use aiming booster to touch that. you can watch this video https://www.youtube.com/watch?v=-MnGh6o961A 

in the video, the first test i try with my friend char ATITOM it was purely punisher the best melee job with high accuracy stat in accretia and that still need accuracy potion to touch bells with maximum avoid (466 avoid with CA) and i admit i don't need aiming booster because that's the advantage of pure job. the second test i try with my own char Giovanov it was cross job ranger x WR and i still need accuracy potion and aiming booster to touch bells with maximum avoid (466 avoid with CA) and that's the disadvantage of cross job. the results in my test is, that's realy fair and i can accepted.

but in your video, i can't see the stat avoid because your friend just tell you how much he have avoid in the chat and not shown with real stat.

for launcher i thing launcher armor have more accuracy stat + add option accuracy from siege kit and in my opinion this is reasonable, other then that if you use siege kit you have more disadvantage because you can't move your char and the advantage is high in accuracy and high damage, so i thing this is still fair.

Ok, this is a remake of the video we've made to elaborate the stats further. As you can see in this video both stats of the players being tested is being displayed clearly.

https://www.youtube.com/watch?v=o06mtYKnv08&feature=youtu.be

SEE with 496 Dodge + 20% PC Cafe 

RPX with Aiming Booster + +7 Grace Gloves (Spear/Bow)

Conclusion of Tests

1. (Spear) 321 Accuracy = HIT against 496 Dodge
  2. (Bow) 341 Accuracy = Hit against 496 Dodge

1 hour ago, MasJoko said:

aku cupu mas huhu aku player apa ada nya aja.
jangan pada bertengkar, kalo kalian player lama rotasi rf ini dari awal sampek sekarang selalu kaya gini. nanti juga gantian kok disaat kalian paling rame paling sakit damage nya dan dimana kalian paling sepi paling terpuruk. so enjoy the game 😁😁

kita sama sama cupu mas. saya kan cuma ngasi saran buat liat damage sampean / GREEN / Shynac / ZAQKI , kenapa damage BELIAU seperti itu, ternyata saran saya dibalas dengan kata T*lol. saya suruh ngerekam buat perbandingan malah dibilang otaknya ga sampe haha. gimana mau berdiskusi kalo menurut dia selalu benar dan kita selalu salah.

FYI JokoSembung hit ke saya tuh 2T pasti mati(apa perlu direcord nih? duh duh)
mencoba menikmati kok kita ini mas 

42 minutes ago, Izzy said:

If this discuss have trashtalking will closed it. Thanks

sorry bos saya kepancing esmosinya 😑